Ekonomi ve Finans

2020 Tarla Destek Parası Ne Zaman Verilecek

Çiftçiler, ülkenin ekonomisi ve üretimi için oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Ülkemiz, Türk ekonomisinin canlanması adına, tarla destek parası adı altında çiftçilere yardım etmektedir. 2020 yılı içerisinde ilk kez gübre parası ve tarla destek parası alması planlanan çiftçiler, aynı zamanda mazot konusunda da destek alacak.

Tarımsal ve hayvancılık faaliyetleri sayesinde ülke ekonomisinin bel kemiğini oluşturan çiftçiler; daha verimli hasatlar elde edebilmek adına tarımsal destek alacaklar. Yalnızca tarla destek parası için gerekli şartları karşılayan çiftçi vatandaşlar, Mart ayı içerisinde birçok alanda maddi destekler ile daha verimli çalışmalar yapacak.

Mart ayı içerisinde yapılan başvurular, olumlu sonuçlandığı takdirde Mayıs ayı içerisinde ödeme yapılacaktır.

Tarla Destek Parası
Tarla Destek Parası Nedir?

Devlet, tarlası olan ve tarımcılık – hayvancılık faaliyetleri gösteren çiftçi vatandaşlara tarla destek parası vermektedir. Tarla destek parası, var olan dönüm başına hesaplanmakta ve aynı zamanda çeşitli faaliyetler içerisinde olan tarlalara göre farklı miktarlarda ödenmektedir.

Sebze, süs bitkisi, meyve gibi bitkileri yetiştiren ve aynı zamanda tarımsal faaliyetlerini bir süredir aktif bir biçimde yapan çiftçiler, gerekli şartları karşıladıkları takdirde devlet desteğinden yararlanabilmektedir.

Tarla Destek Parası Nasıl Alınır

Tarla destek parası alabilmek için, öncelikle KOSGEB’e başvuru yapmak gerekmektedir. Ekili tarlası, arazisi bulunan ve aktif bir biçimde çiftçilik yapan kişiler, tarla destek parası imkanlarından yararlanabilecekler. Zira bu destek konusunda devletin talep ettiği ilk şart, kişilerin üretim yapmasıdır. Buna ek olarak, kişilerin KOSGEB aracılığı ile tarla destek parası alabilmek için yapacakları başvuruların geçerli sayılabilmesi için, ÇKS kayıtlarının olması ve ÇKS kayıtlarını belgelemeleri gerekmektedir. ÇKS belgesi var olan çiftçiler, tarla tapuları ile beraber KOSGEB ya da Tarım İl Müdürlüklerine giderek, destek parası için başvuru yapabilirler.

Tarla Destek Parası

Gerekli incelemelerin sonucunda kişi gerçekten aktif bir şekilde tarımsal faaliyetlerde bulunuyorsa, tarlasında ekili olan ürünlere göre destek parası alabilir. Süs bitkileri, meyve ve sebze için alınan destekler, dönüm başına belirlenmektedir ve birbirlerinden farklıdır.

Tarla destek başvurusu onaylanan kişiler, alacakları parayı Vakıf Bank aracılığı ile çekebilmektedir.

Eğer acil nakit ihtiyacınızdan dolayı Tarla Destek Parası almak istiyorsanız, alternatif olarak 6 ay ertelemeli kredi veren bankalar başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Tarla Destek Parası Ortalama Ne Kadardır?

Tarla destek parası, tarlanın dönümüne ve ekili olan bitkiye göre değişiklik gösterse de, minimum 1.000 TL, maksimum 100.000 TL olarak ödenmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün