Ekonomi ve Finans

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenebilirim ?

Genellikle babası vefat eden kişiler tarafından merak edilen ve sıklıkla sorulan “babamın mal varlığını nasıl öğrenebilirim?” sorusuna bugün bu içeriğimizde yanıt vereceğiz. Özellikle de ortada miras söz konusuysa, mal varlığının gerçek miktarı ve sayısı ciddi bir şekilde önem kazanabiliyor. Eğer babanızın haberiniz olmayan bir mal varlığı ya da banka hesaplarında para varsa; bunlar da mal varlığı sayıldığından dolayı mirasçılar arasında paylaşılması gerekmektedir.

Babanızın vefatından hemen sonra, mal varlığını öğrenebilmek için notere gidebilirsiniz. Notere gitmenin yanı sıra, sulh mahkemelerine de giderek babanızın tüm mal varlığını öğrenebilirsiniz. Fakat bilmeniz gerekir ki, sulh mahkemelerinde süreç notere nazaran çok daha yavaş ilerlemektedir.

Mal varlığı sorgulaması yapabilmek için, öncelikle bir adet veraset ilamı çıkarmanız gerekmektedir. Veraset ilamını çıkardıktan hemen sonra, notere giderek babanızın üzerinde olan tüm mal varlığını liste olarak almanız ve incelemeniz mümkündür.

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenirim?

Yukarıda yer alan yöntemin dışında; öğrenebilmeniz için herhangi bir yöntem bulunmamaktadır. Eğer resmi olarak süren bir miras süreciniz varsa, bu işlem için de veraset ilamı çıkarmanız gerekmektedir. Noter ya da Sulh mahkemeleri olmadan, miras dağıtım süreci devam ederken de size iletilen evraklarda babanızın mal varlığını görebilirsiniz.

Buna ek olarak; yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi mal varlığı yalnızca Sulh mahkemeleri ve Noterlerden öğrenilebilmektedir.

Veraset İlamı Nasıl Çıkartılır?

Veraset ilamı çıkarabilmek için Sulh mahkemelerine başvuru yapabilirsiniz. Veraset ilamı ücreti oldukça düşük masraflardan oluşmaktadır. Fakat Sulh mahkemeleri ile veraset alabilmek yaklaşık olarak 1 hafta kadar sürebilmektedir. Eğer işiniz acilse ve bir an önce babanızın mal varlığını öğrenmek istiyorsanız; notere giderek de veraset ilamını çıkartabilirsiniz. Sulh mahkemesinin aksine biraz daha pahalı olan bu ilam, daha hızlı bir şekilde çıkartılmaktadır.

Veraset ilamı ile başvuru yaptığınız takdirde, aynı gün içerisinde babanızın adına kayıtlı olan tüm mal varlığını noterde öğrenebilir ve bu mal varlığı bilgilerini bir döküm olarak alabilirsiniz.

Eğer kredi kartı başvurusu yapmak gibi bir düşünceniz varsa, en avantajlı kredi kartı başlığımıza da göz atabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün