Hisse Senetleri

Bireysel Emeklilikte Hangi Fonlara Yatırım Yapılmalı?

Bireysel emeklilikte hangi fonlara yatırım yapılmalı sorusu, birçok kişi tarafından oldukça merak ediliyor. Bu nedenle bu içeriğimizde sizler için hangi fonlara yatırım yapmanız ve nasıl hareket etmeniz gerektiği konusunda detaylı bilgi vereceğiz.

Geleceği için küçük birikimler yapabilmek ve emekli olunca gelir sağlayabilmek için milyonlarca kişi bireysel emeklilik başvurusunda bulunuyor. Fakat bu konuda yatırım fonunu seçmek oldukça önemli. Eğer doğru bir yatırım fonu seçerseniz; çok daha iyi bir kazanç elde edebilirsiniz. Eğer hangi foto yatırım yapılmalı konusunda bir bilginiz yoksa, merak etmeyin aşağıda sıraladık.

Bireysel Emeklilik Yatırım Fonu Nedir?

Doğru yatırım fonunun seçilebilmesi için, öncelikle bireysel emeklilik yatırım fonu nedir onu bilmeniz gerekiyor. Bireysel emeklilik yatırım fonu, bireysel emeklilik sözleşmeleri için ödenen ücretin yatırıma yönlendirildiği bir yatırım fonu türüdür. Bu fon ile BES için başvuru yapan kişinin belirlediği stratejiler ile birikimlerinizin değerlendirilmesi sağlanır. Peki, BES Yatırım Fonu Neye Göre Seçilir?

Bireysel Emeklilik Yatırım Fonu Neye Göre Seçilir?

Fon seçme aşamasındaysanız; dikkat etmeniz gereken en önemli husus, fonun yatırım stratejisinin ve amacının sizin yatırım tercihinize uyum sağlayıp sağlamadığıdır. Bu sebeple BES sistemi yatırım fonu risk seviyesine göre tercih etmelisiniz. Risk grupları düşük, orta ve yüksek seviyededir. Yüksek riskli fonlar, yüksek getiri sağlar.

Sizler, risk gruplarından size uyan riskteki yatırım fonlarından birisini seçebilirsiniz. Emekliliğinize uzun bir süre varsa; uzun bir çalışma hayatınızın da var olduğu aşikardır. Bu nedenle getiri değişkenliği yüksek olan bir fon, size uygun olacaktır. Şayet emekli olmanıza çok kısa bir süre varsa; risk almamanız ve getiri değişkenliği az seviyede olan bir BES fonu seçmeniz çok daha doğru bir karar olacaktır.

2020 Yılında En Çok Kazandıran Emeklilik Fonları

Yukarıda sıralamış olduğumuz emeklilik fonlarını detaylı olarak analiz ederek; kendinize en uygun olanını tercih edebilirsiniz. Fakat unutmamalısınız ki, risk değerlendirmesi sonucunda karar tamamen size bağlıdır. Yaşam standardınız, emeklilik yaşınız ve diğer unsurları göz önünde bulundurarak tercih etmenizi öneririz.

Eğer fonlar ve hisseler ile ilgileniyorsanız, 1 TL altındaki hisseler başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün