Bonolar ve Tahviller

Bono Nedir, Ne İşe Yarar?

Kurumsal firmalardan ve devlet firmalarından yatırımcı olan kişilerin değişken ya da sabit faiz oranları ile belirlenmiş olan süreler içinde kredi almış olduklarını gösteren belgeye Bono denir. Bonolar vade özellikleri ile bilinmektedir. Bonoların vade süreleri 12 aydan fazla ya da 2 aydan daha az olmamalıdır. Bonolar, devlet ya da şirketler tarafından çıkarılmaktadır. Bonolar hisse senetlerine çoğu özellik bakımından benzemektedir. Bono sözleşmesinde belirtilmiş olan vadenin sonunda, paraların devlette ya da şirkette bulunduğu zaman içinde belirlenmiş olan faiz oranından elde edilmiş olan faiz kazancı eklenerek yatırımcılara geri ödeme yapılmaktadır. Devletlerin ya da şirketlerin finans ihtiyaçlarının giderilmesi amaçlanarak çıkartılmış olan bonolar, belirlenmiş oldukları vadelerin sonunda anaparaya eklenmiş olan faiz ile geri ödemesinin yapılmasından dolayı, bankalardan kredi kullanmak ile aslında büyük bir benzerlik göstermektedir.

En Yüksek Mevduat Hesabı Faizi Oranları

Bono Türleri Nelerdir?

Bonolar kendi içlerinde, amaçlara uygun olarak ayrılmışlardır. Her Bononun kendine özel şartları ve kullanım amaçları bulunmaktadır. Bu farklılıklar sayesinde Bono kullanmak isteyen kurumlar bu özellikleri dikkate alarak, kendilerine uygun olan türlerden birisini seçerek kullanmaya başlayabiliyorlar.

Devlet ve Hazine Bonosu

Bu bono türü iç borçlanma politikası ile kullanılır. Güvenilir bono çeşitlerinin en başında yer almaktadır çünkü devletler kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bonolar çıkartmaktadır. Ülkelerin kendi para birimleri olduğu gibi döviz olarak da çıkarılabiliyor ve vadesi geldiğinde ödenmesi gerekiyor.

Finansman Bonosu

Özel şirketlerin çıkarmış olduğu borçlanma senetlerine Finansman bonosu denilmektedir. Şirketler kendileri için borçlanma senetleri çıkarırlar ve yatırımcılar tarafından kendilerine güven sağlandığı durumlarda bu bono çeşidi tercih edilir. Güvenilir şirketleri bularak bonolar üzerinden yatırım yapılabilmektedir.

Banka Bonoları

Kalkınma ve yatırım bankalarının çıkarabildiği bir bono çeşididir. SPK onayı sonrasında çıkarılma evresi devam eder. Banka bonoları bu sebeplerden dolayı güven ile tercih edilebilir. Bu bono türünün de vade süresi 60 gün ile 365 gün aralığında değişmektedir. Böylece işlem yapmak isteyen kişiler, istedikleri bankaları seçerek bonolar üzerinden rahat bir şekilde yatırım yapabilirler. Birikimlerinizi değerlendirmek için en güvenli yöntemlerden birisi olarak görülmektedir.

Yapılandırılan kredi kartı bir daha yapılandırılır mı? başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün