DünyaGündem

Corona Virüsünün Ekonomiye Zararları

2019 yılının son ayınca ortaya çıkan yeni tip Corona Virüs, yalnızca sağlık açısından değil ekonomik açıdan zor günler geçirmemize neden oluyor. Corona virüsü, Çin’in Wuhan eyaletinden tüm dünyaya yayıldı. Hasta olan ya da gözlem altında tutulan on binlerce insan; işe gidemiyor. Buna ek olarak Çin’de ve karantina altında olan birçok ülkede de üretim faaliyetleri durduruldu, birçok firma fabrikaları kapatma kararı aldı.

Corona Virüsü Ekonomi Etkisi Nasıl Olacak ?

Dünya üzerinde on binlerce kişinin öldüğü Corona Virüsü salgını nedeni ile bazı ülkelerde yaşam tam manası ile durdu. Salgının küresel ve ekonomik etkileri, virüsün diğer ülkelere de sıçraması ile gözle görülür hale geldi. Standard and Poor’s isimli kredi derecelendirme kurumu; salgının yol açtığı ekonomik zararlar nedeni ile Pasifik – Asya piyasalarının var olan 211 Milyar Dolar borçlarının silinebileceğini açıkladı.


Petrolde Düşüş Yaşandı

Dünya genelinde petrolün çok büyük bir kısmı, tankerle ile Çine gitmekteydi. Çin’de başlayan ve dünyaya yayılan Corona Virüs salgını nedeni ile üretimler tamamen durdurulunca, petrol talepleri de azaldı. Üretim fazlası olan petrol, 60 doların altında satılmaya başladı. Çin’in talep ettiği petrol miktarının da 250 bin varilden daha fazla azaldığı belirtilenler arasında yer alıyor.

Salgın Turizmi de Etkiledi!

Salgının dünya üzerinde hızla yayılmasının ardından, birçok ülke giriş ve çıkışları kapattı. Bu nedenle turizm sektörü de risk altında. Önümüzdeki yaz için ön görülen turist sayısında %89 oranında azalma olacağı tahmin ediliyor.
Turizmin yanı sıra, taşıma sektörü de ciddi bir tehlike altında. Zira birçok ülke, uluslar arası seyahatleri durdurmuş durumda.


Sağlık Sektörü Çöküşte

Sağlık sektörü de tıpkı diğer alanlarda olduğu gibi zararı en çok hisseden sektörlerden birisi. Zira sağlık ürünleri çok hızlı bir şekilde tüketilmeye başlandı. Birçok fabrikanın da faaliyetleri durdurmasının ardından, ilerleyen dönemlerde kesin bir tedavi bulunmadığı takdirde; uygulanacak tedaviler ve tedavi sürecince kullanılan araçlar artık tükenme seviyesine gelebilir.

Gıdalar Hızla Tükeniyor

Yalnızca dünya genelinde değil, ülkemizde de 1 kişinin Corona teşhisi ile karantinaya alınmasının ardından birçok kişi gıda stoku yapmaya başladı. Ülkemizde hizmet veren birçok markette raflar neredeyse boş durumda.

Corona Virüsün Kuluçka Süresi Kaç Gündür?

Corona Virüs 14 gün boyunca kuluçkada kalabilir. Semptomların görünmesi ise ilk 7. günden itibaren başlar.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün