Hisse Senetleri

Hisse Senedi Maliyet Hesaplama Programı

Hisse senedi maliyet hesaplama programı ya da formülleri; hissenin size olan maliyetini ve kâr oranını hesaplamanızı sağlamaktadır. Bu içeriğimizde Hisse Senedi Maliyet Hesaplama Programı, Hisse Senedi Stop Loss Nasıl Yapılır ve Hisse Senedi Kar Hesaplama konularına değineceğiz.

Hisse senedi maliyet hesaplama; kademli hisse senedi alımlarında kişilerin ihtiyaç duyduğu bir işlemdir. Bazı durumlarda bazı yatırımcılar farklı fiyatlar ile aynı hisse senedini almış olabilir. Bu durumlarda hissedarlar; hisselerinin kendilerine ne kadara mal olduğunu hesaplamak isterler. Durum böyle olunca; hisse senedi maliyet hesaplama işlemleri devreye girer.

Borsa maliyet hesaplama; sanıldığından çok daha kolay bir işlemdir. Öncelikle kişi hangi fiyattan kaç lot yani kaç adet hisse almışsa; o fiyat ve hisse adedini çarpar.

Her ayrı zaman dilimi için aldığı hisseleri bu işlemle yeniden hesaplar. Sonrasında ise tüm sonuçları toplayarak, aldığı hisse miktarına böler. Ortaya çıkan sonuç ise; her hissenin maliyetini ortaya koyar.

Otomatik bir şekilde hesap yapmak için – Temettü Hesaplama Aracı bağlantısına gidebilirsiniz.

Hisse Senedi Stop Loss Nasıl Yapılır?

Hisse senedi Stop Loss, Türkçe’de zarar durdurma emri anlamına gelir. Genellikle zararı durdurmak için kullanılır. Zarar durdurma emri, yani stop loss bir menkul kıymeti fiyatının önceden belirlenmiş olan düzeye geldiğinde satışını gerçekleştirmek için aracıya iletilen bir emirdir.

Genelde uzun pozisyonlarda uygulanır. Uzun pozisyon yatırımcısı bir menkul kıymete yatırım yapmıştır ve elinde tutmaktadır. Fiyatın belirlenen düzeye gelmesinde ise; stop loss devreye girmekte ve sat emri vererek pozisyonu kapatacaktır.

Stop Loss, hisse senedini satın aldığınız alıcıya verilmelidir. Sistem içerisinde düzeyi ve miktarı ayarlayarak; Stop Loss yapabilirsiniz.

Hisse Senedi Kar Hesaplama

Hisse senedi kar hesaplama yapabilmek için; şirketin dağıtma kararı aldığı temettünün elinizdeki hisse sayısına bölünmesi ile alacağınız oranı ve kârınızı hesaplayabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse, A şirketinin X kadar temettü dağıtacağınız varsayalım. O döneme ait Z kadar pay sayısı bulunsun. X/Z oranı; size hisse başına alacağınız temettü oranını verecektir. Alacağınız ödemeyi ve kar payını hesaplamak için ise; elinizdeki hisse sayınız ile çarpmanız yeterli olacaktır.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün