Krediler

Konut Kredilerinde Yapılandırma Olacak Mı?

Corona Virüsün ekonomiyi etkilemesi ile beraber; konut kredisi faiz oranlarında düşüş yaşandı. Bu düşüşün ardından birçok kişi, konut kredilerinde yapılandırma olacak mı sorusunu sormaya başladı.

Konut kredilerinde yapılan faiz indirimi sonrasında; yüksek oranlardan kredi alan banka müşterileri, faiz indirimi ya da yapılandırma beklentisi içerisine girdi. Peki, 0.79 konut kredisi yapılandırma müjdesi gelecek mi?

Konut Kredisi Yapılandırması

Yüksek faiz oranlarıyla konut kredisi çeken banka müşterileri için yüzde 0.79 faiz oranında konut kredisi müjdesi geldi. Halk Bankası, Vakıf Bank ve Ziraat Bankası; yani tüm kamu bankaları 0.79 konut kredisi yapılandırması yapacak mı? Sorunun yanıtı henüz yetkili mercilerden gelmedi. Bu nedenle şimdilik hayır, ne yazık ki yapılan açıklamalar kapsamında böyle bir maddeye yer verilmemiş durumda.

Bunun en temel nedeni ise; şimdilik tüm kamu bankalarından sağlanan konut kredisi faiz oranı; hala yüzde 0.99 faiz oranında uygulanıyor. Yalnızca yeni yapılan sıfır evlere özel bir konut kredisi kampanyası başlatıldı. Yani, söz konusu faiz oranı bir konut kredisi faizi indirimi değil; yalnızca sıfır ve yeni konutlar için başlatılmış olan bir konut kredisi kampanyası olarak karşımıza çıkmış durumda.

Yüksek Faiz Oranıyla Sıfır Konut Alanlara Faiz İndirimi

Konut kredilerinde yapılandırma olacak mı sorusuna yanıt vermek gerekirse; Yüksek faiz oranıyla sıfır konut alanlara faiz indirimi maalesef uygulanmayacak. Söz konusu indirimli faiz oranı için başlatılmış olan kampanya duyurusunda yalnızca yeni ve sıfır konutlarda ibare konulmasıyla beraber; daha önceden kredi kullanan kişiler sıfır konut almış olsalar bile yapılandırmadan ya da faiz indiriminden yararlanamayacak. Peki, faiz indirimi olmadan kredi alanlar ne kadar zarar etti?

Faiz İndirimi Olmadan Kredi Alanlar Ne Kadar Zarar Etti?

250 Bin Türk Lirası tutarında konut kredisi alan kişiler; 0.79 faiz oranlı konut kredisi ile oldukça fazla miktarda zarar etti. Örneğin 120 ay vade ile 250 Bin TL kredi alan kişilerin aylık ödemesi yüzde 0.99 oranında olurken; aylık ödemeleri ise 3 Bin 569 Türk Lirası olarak çıktı.

Fakat 0.79 faiz oranı ile kredi çeken kişiler; aylık 3 Bin 232 TL kredi ödemesi yapacak. Bu bağlamda arada aylık kredi taksit tutarı 337 TL oluyor ve 120 aylık bir vadede ise zarar toplam 40 Bin TL tutarına tekabül ediyor.

Konut Kredilerinde Yapılandırma Olacak Mı?

Milyonlarca banka müşterisi, konut kredisi yapılandırmasını bekliyor. Konuya ilişkin tüm detaylar ve müşterilerin zararları bu içeriğimizde.

Eğer krediler ile ilgiliyseniz; mal bildiriminde kredi borcu nasıl yazılır başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün