Kredi Kartları

Kredi Kartı Aidatı Yasal Mı? 2020

Bankaların, müşterilerin başvuruları doğrultusunda sunduğu ek kart ve kredi kartı için yıllık olarak talep ettikleri ücret Kredi Kartı Aidatı olarak biliniyor.

Kredi Kartı Aidatı Yasal mı? 2020

2014 yılı Mayıs ayında yürürlüğe giren Tüketici Kanununda kart çıkaran kuruluşların tüketicilere aidat istenilmeyen bir kart türünü sunmaları gerektiği açıkça belirtilmiştir.2014 yılından önce kart aidatları Tüketici Hakem Heyeti aracılığı ile geri alınıyordu. BDDK(Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu)yeni bir yönetmelik çıkardı. Böylece bankalar da kredi kartı aidatı ile yaptıkları uygulamalarda birçok değişiklik yaptılar. BDDK’nın çıkartmış olduğu yönetmeliğe göre bütün kart çıkaran kuruluşlar yıllık aidat, yıllık üyelik ücreti adı altında ücret talep etmedikleri kredi kartını tüketiciye sunmak ve bankalar aidatız kart seçeneğini müşterilerine bildirmek zorundalar. Ancak kart çıkartan kuruluşların bazıları bu yasal zorunluluğa uymuyorlar. Kart veren bankalardan bazıları müşterilerine kart aidatı bilgisini vermiyorlar. Bazı bankalar ise kart aidatı konusunda müşterilerini bilgilendiriyorlar.

KREDİ KARTI AİDATI YASAL MI?

AİDATSIZ KREDİ KARTI VEREN BANKALAR

  ENPARA KREDİ KARTI; Enpara.com QNB Finansbank aracılığında kurulmuş dijital bir bankadır. Bu bankada işlemlerden ücret alınmaz. Havale ve EFT işlemleri de ücretsiz yapılır. Aldığınız kredi kartına da ücret ödemezsiniz.

  AKBANK AXESS FREE;

Bu kart ile de yapmış olduğunuz alışverişlerden puan kazanırsınız. Akbank’ın Axess Free Kredi kartına aidat ücreti ödemezsiniz.

  GARANTİ BONUS FLEXİ KART; Garanti BBVA 

Bu kredi kartı BONUS kredi kartı olup, ilk bonus anlaşmalı bankadır. Flexi karta aidat ödemezsiniz.

  FİNANSBANK FİX CARD;

Bütün işlemleri ücretsiz yapabilirsiniz ve yıllık aidat ödemezsiniz.

KREDİ KARTI AİDATI YASAL MI?

ING PEGASUS PLUS KART;

Bu kartta da yıllık kart aidatı ödemezsiniz. Havayolu ile yapacağınız yolculuklarda indirimli bilet alma imkânına sahip olursunuz.

 İŞ BANKASI MAXİMUM KREDİ KARTI;

İş Bankasının Maximum kredi kartı aidatızdır ve kampanyalıdır. Taksitli alışveriş olanağı vardır. Maxi puanlar biriktirebilirsiniz.

 YAPI KREDİ BANKASI WORLD EKO KART;

Temassız özelliği bulunan World Eko yıllık aidat ücreti almıyor. Taksit, World puan, nakit avans gibi imkânları Vardır.

KREDİ KARTI AİDATI YASAL MI?

  HSBC CONCEPT KART;

Consept kart yıllık aidatız bir karttır. Birçok avantajı vardır. Ek taksit, ertelenebilir taksit, puan biriktirme ve yurt dışı harcamalarında kolaylık sağlar.

  ODEOBANK BANK’O CARD;

Taksit erteleme, taksit imkânı ile birlikte yıllık kredi kartı aidatı almaz.

  TEB-SADE KART;

Yıllık kredi kartı aidat ücreti almaz. İhtiyaç halinde gün içerisinde ister TEB ister diğer ATM’lerden nakit avans çekebilirsiniz.

Kredi kartının yanı sıra, banka hesabınız da bulunuyorsa; daha fazla faiz elde edebilmek için En yüksek mevduat hesabı faizi veren bankalar 2020 başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Kart Aidatı Zorunlumu?

Bankalar aidatsız kartın bilgisini vermek zorundadır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün