Bankalar

Makas Aralığı Nedir? En Uygun Banka Hangisi?

Makas aralığı, döviz kurlarının volatilitesi yükseltikçe; bankaların alış ve satış fiyatlarına koyduğu fark, aralıktır. Makas aralığı, mesai saatleri dışında oluşabilecek olası zararları önlemek amacı ile uygulamaya konulmuştur. En uygun makas aralığı olan bankalar; aşağıda listelenmiştir. Bunlara ek olarak, kullandığınız ve makas aralığından memnun olduğunuz bir banka varsa, yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Makas Aralığı Nedir?

Makas aralığı; bankaların döviz satış ve alış fiyatlarının arasındaki farka verilen addır. Bankaların döviz makas aralıkları, piyasaların açık ya da kapalı olmasına göre değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle piyasaların açık olduğu saatlerde makas aralığı çok daha düşüktür.

Dolar Kaç TL?

Bankaların Döviz Makasları

Bankaların Döviz makasları, piyasaların kapalı ya da açık oldukları durumlarda etkilenmemesi için uygulanan bir durumdur. Piyasa açıkken makas aralığı daha dar, piyasa kapalı olduğunda ise; makas aralığı daha geniştir. Bu nedenle piyasanın kapalı olduğu zamanlar, döviz alışı ya da satışı yapmak yanlıştır. Piyasa açık olduğundaysa;  1,5 kuruş ila; 3,5 kuruş arasında değişiklik göstermektedir.

Dolar Kaç TL?

Döviz Makas Aralığı Düşük olan Bankalar

Zarar etmemek için, döviz makası düşük olan yani uygun olan bankalar tercih edilmelidir. Döviz makas aralığı düşük olan bankalar;

Türkiye İş Bankası; Döviz alışverişlerinde herhangi bir sorun yaşatmayan, oldukça uygun makas aralığı sunan bankalardan birisidir.

HSBC Bank: en uygun makas aralığı olan bankalardan birisidir. Bunun yanı sıra, telefon, şube ya da mobil uygulama üzerinden de döviz alım ve satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Odeabank: Geceleri daha aktif oluyorsanız, ya da piyasaların kapalı olduğu zamanlarda; Odeabank sizin için doğru tercih olacaktır. Zira geceleri çok daha düşük aralık sunmaktadır. Buna ek olarak, hiçbir banka geceleri daha uygun ya da düşük aralık sunmaz. Bu nedenle de Odeabank, en sık tercih edilenler arasındadır.

Senin Bankan: Döviz, altın için oldukça işlevsel ve avantajlı olan Kuveyt Türk bankası; Senin bankan isimli bir hizmeti devreye sokmuştur. Kur farkı anlık olarak bildirilir ve makas aralığı diğer bankalara kıyasla çok daha düşüktür.

Finans konularına ilgiliyseniz, ve döviz kurlarını yakından takip ediyorsanız; 1 Bitcoin Kaç TL? başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

1 Dolar Kaç TL?

1 ABD Doları eşittir 6,32 Türk Lirası

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün