Bankalar ve Krediler

Mal Bildiriminde Kredi Borcu Nasıl Yazılır?

Kamu personelleri; zaman zaman mal bildiriminde bulunmak zorundadır. Bu noktada memurları, mal bildiriminde kredi borcu nasıl yazılır, tüm mal varlığı yazılmak zorunda mıdır? Gibi sorular karşılıyor. Bizler de bu içeriğimizde sizlere bu konudaki tüm detayları sıralayacağız.

Konu ile ilgili herhangi bir sorunuz olursa; yorum bölümünden bizlere bildirerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hangi Mallar İçin Mal Bildirimi Yapılması Gerekmektedir?

Mal bildirimine ilişkin olarak; hangi mal varlığının bildiriminin yapılması gerektiği 3628 sayılı kanunun 5. Maddesinde ve aynı zamanda mal bildirimi ile ilişkili olan yönetmeliğin 8. Maddesinde düzenlenmiştir.

Bu mevzuata göre bazı mallarda para sınırı olmaksızın mal bildirimi yapılması zorunludur. Bazı mallarda ise var olan malın memurun aldığı net maaşın 5 katını aştığı durumlarda bildirim yapılması gerekmektedir.

Mal Bildiriminde Kredi Borcu Nasıl Yazılır?

Aylık net olarak maaşı 3 Bin Türk Lirası olan bir memur, 15 Bin Türk Lirası yani maaşının 5 katı üzerinde mal edinmesi ya da borçlanması halinde; ilgili kurumlara mal bildirimi vermek zorundadır. Bunun yanı sıra, yalnızca alınan değil memur olduktan sonra elindeki malları sattığı takdirde de mal bildirimi vermesi gerekir. Buna ek olarak maaşın 5 katını aşan borçlanmalarda da mal beyanı zorunludur.

Mal bildiriminde kredi borcu yazmadan önce, mal beyanı formunda yer alan ilgili alanları doldurmanız gerekmekte. Peki, kredi borcunun yanı sıra mal beyanında hangi bilgiler olmalıdır?

– Hisse senedi ve tahvilleri,

– Altın ve mücevheratı,

– Para ve para hükmündeki kıymetli kağıtları,

– Deniz ve hava taşıt araçları, harman makinası ve diğer ziraat makinaları, traktör, biçer-döver, inşaat ve iş makinaları, koleksiyon ve ev eşyaları ve hayvanlar, ile taşınır mallar

– Alacakları,

– Borçları,

– Gelirleri, bildirmek zorundadırlar.

Mal bildiriminde kredi borcunu yazabilmek için, öncelikle aşağıda yer alan mal bildirim forumu dosyasını indirin.

Dosyada yer alan 7. Bölümde BORÇ – ALACAK BİLGİLERİ kısmından alacaklı olduğunuz şahıslar ve borçlarınızı yazın. Banka, şahıs bilgisi girebilirsiniz. Toplam borç ve alacak kısmında ise; var olan borcunuzu ana para olarak değil, varsa faizi ile beraber yazın.

Mal Bildirimi Formu İndir

Mal bildirimi formunu indirebilmek için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayabilirsiniz. Dosya, direkt yazdırılabilir türdedir.

Mal Beyanı Bildirimi Formu İndirmek İçin Tıklayın.

Mal Bildiriminde Kredi Borcu Nasıl Yazılır?

Mal bildiriminde kredi borcu, faiz tutarı ve banka bilgileri ile beraber formun 7. bölümüne yazılmalıdır.

Mal Bilirimi Formu Nasıl İndirilir?

İçeriğimizde yer alan bağlantıdan hızlı ve tamamen ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün