DünyaEmtia ve Vadeli İşlem

Petrolde Büyük Düşüş: Yüzde 4,6 Düşüş Yaşandı!

Sağlık sektöründen kırtasiye malzemelerine kadar birçok alanda aktif bir şekilde kullanılan ham petrol, 2017 yılından beri en büyük düşüşü 2020 Yılının Mart ayında yaşadı.

OPEC yani Petrol İhraç Eden Ülkeler örgütü ve örgüt dışındaki ham petrol üreten ülkelerin verdikleri karar öncesinde, ham petrol yaklaşık olarak %4.6 civarlarında düşüş gösterdi.

Petrol ihraç eden ülkeler örgütü’nün Avusturya’nın baş kenti olan Viyana’da süren toplantısında ek üretim kesintisi kararı henüz açıklanmadı. Açıklanmayan bu karar neticesinde ise, petrol fiyatları ciddi bir şekilde düşüş yaşadı. 7 Mart 2020 tarihinde 49.99 dolardan kapanış yapan Brend türündeki ham petrol varil fiyatı, an itibari ile  49.80 dolarda, Wti tipindeki ham pertol ise, varil fiyatı olarak 43.84 dolardan satıldı.

Corona Virüsün Çin’de yeni bir tip ile ortaya çıkmasının ardından, küresel anlamda ham petrol talepleri ve ekonomik büyümeler olumsuz yönde etkilenmeye başladı. Ham petrol fiyatlarında düşüş yaşamasına neden olmasının yanı sıra, güncel olarak en düşük seviyelerde seyrettiğini de söylemek mümkün.

07 Mart 2020 tarihinde Avusturya’nın baş kenti Viyana’da Opec dışı ve Opec bazlı ham petrol üreten ülkeler, günlük toplamda 1.5 milyon varil miktarındaki üretimin azaltılmasına karar vermişti. Rusya’nın henüz karar verememesi ve dış ülkelerin hala ham petrol konusunda kriz içerisinde olması, fiyatın ciddi şekilde düşüş yaşamasına neden oldu.

Ham Petrolde Yüzde 4,6 Düşüş!

Ham petrol son 3 yılın en büyük düşüşünü  yaşadı. Buna neden olarak yapılan toplantıda henüz karar alınmaması gösterilse de, Çin’de yaşanan sağlık krizinin de sebep olduğu görüşler arasında yer alıyor.

Düşüşün ardından kurul toplantısında üretimlerin azaltılması görüşüldü. Rusya, ham petrol üretimini 500 bin varil oranında düşürdüğünü açıkladı. Henüz net bir şekilde sonuç ve görüşlerin belli olmamasından kaynaklı olarak, petrol fiyatlarının yeniden yükselişe geçip geçmeyeceği net bir şekilde bilinmiyor.

Eğer finans konuları ile yakından ilgileniyorsanız, Finans Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı içeriğimiz ilginizi çekebilir.

Şili Pezosu Ne Kadar?

1 Şili Pesosu eşittir 0,0074 Türk Lirası

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün