Ekonomi ve Finans

Şirketlerde Cari Hesap Takibi İle Yapılan İşlem Nedir?

Her işletmenin alacak ve borcunu, yani cari hesabı takip etmesi çok önemlidir. Cari Hesap Defterinde cari hesapların takip edilmesi zordur. Şirketinizin borçlarını ve alacaklarını düzenli olarak takip etmenizi sağlayan cari hesabı takip etmek neden önemlidir? Cari hesabı en pratik ve sağlıklı bir şekilde nasıl takip edebilirim? Cevaplar bu içeriğimizde.Peki, Şirketlerde Cari Hesap Takibi İle Yapılan İşlem Nedir?

Cari hesap nedir?

Şirketlerde Cari Hesap Takibi İle Yapılan İşlem Nedir? Sorusu, birçok işletme ve şirket tarafından oldukça merak edilmektedir. Cari hesap, şirketiniz ve müşterileri arasındaki tüm işlemlerin toplandığı hesaptır. Müşterinize bir ürün satar ve bir makbuz yazarsınız veya satış faturası düzenlersiniz. Tedarikçinizden mal / hizmet satın alır, masraf yazar veya satın alma faturası yaratırsınız. Bu işlemlerin tamamı cari hesap işlemleridir.

Şirketlerde Cari Hesap Takibi İle Yapılan İşlem Nedir?
Şirketlerde Cari Hesap Takibi İle Yapılan İşlem Nedir?

Cari hesap yönetiminin önemi nedir?

Cari hesabı takip ederek, borçlarınızı ve alacaklarınızı detaylı olarak takip edebilir, şirket için gerekli raporları bu bilgilere dayanarak hazırlayabilir ve olası anlaşmazlıklar durumunda kolayca mutabakata varabilirsiniz.

Şirketlerde Cari Hesap Takibi İle Yapılan İşlem Nedir?

Şirketlerde cari hesap nasıl yapılır ve Şirketlerde Cari Hesap Takibi İle Yapılan İşlem Nedir? sorusunun yanıtı aşağıda listelenmiştir. Genel olarak yapılan işlemler;

  • Para transferleri
  • Çek defteri işlemleri
  • Kredi ve kredi kartı ödemeleri
  • Bağışlar, aidatlar, kira ödemeleri
  • Fatura, vergi, SGK prim ödemeleri
  • Çek ve senet tahsilatları
  • Döviz ve kıymetli maden işlemleri
  • Vadeli para transferleri, düzenli ödeme emirleri, para ve altın alım-satım emirleri.
Şirketlerde Cari Hesap Takibi İle Yapılan İşlem Nedir?
Excel Tablosu Üzerinden Şirketlerde Cari Hesap Takibi İle Yapılan İşlem Nedir?

Cari hesap takibi nedir, nasıl yapılır?

İşletmelerin cari hesaplarını tutmasının birkaç farklı yöntemi vardır. Bunlardan en eskisi cari hesap defterleridir. Dizüstü bilgisayarı üç ana bölüme ayırmak; Borçlu ve alacaklılar gibi alacaklar, birindeki satıcılara borçlar ve birindeki vergi borçları tutmak ile yapılır. Bu sadece kapsamlı olmakla kalmaz, aynı zamanda raporlama için de uygundur fakat günümüz teknolojisi mevcut olduğunda fazla bir anlam ifade etmeyebilir.

Bu eksikliği tamamlayabilmek adına birçok yeni nesil yazılımlar geliştirilmiştir. Bu yazılımlar sayesinde manuel yaptığınız birçok işlemi, otomatik olarak yapabilir ve cari hesap takibini kolaylaştırabilirsiniz.

 

Bireysel Emeklilikte Hangi Fonlara Yatırım Yapılmalı? başlıklı bir diğer içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün